Správné držení psacího náčiní

Psani

V současné době je nácvik správného držení tužky prvořadým úkolem v psaní. Všímejte si, jak vaše dítě drží pastelku, pero nebo tužku. Ruka by měla být uvolněná, protože napjaté či křečovité držení pera nebo tužky brání plynulým pohybům. Příliš silný stisk je pro ruku velmi únavný. Křečovité držení pera je také znamením určité úzkosti dítěte a jeho snahy být příliš precizní. Čím víc je psaní a kreslení rytmické, tím je ruka uvolněnější a tím více radosti si dítě užije.Zde uvádíme několik postřehů, které můžete použít při nácviku doma. Velmi důležité je také, jak dítě u psaní sedí.

  • Držení tužky je stejné u leváků jako u praváků. Rozdíl je v tom, že praváci tužku po papíře lehce táhnou, leváci musí překonávat tření podložky a tužku před sebou tlačí.
  • Tužka leží lehce na posledním článku prostředníčku, z jedné strany ji přidržuje bříško palce, z druhé bříško ukazováčku.
  • Zápěstí je uvolněné, není zalomené k tělu, pohyb vychází z ramene.
  • Kresba je plynulá, tenká i při použití měkčí tužky.
  • Je dobré každý den alespoň chvilku kreslit nebo psát ve stoje - na papír připevněný na stěně nebo na dveřích. Dobře se tak fixuje správné držení tužky.

Prosím, dobře si prohlédněte celý obrázek a porovnejte si držení tužky vašeho dítěte se správným držením.

Spravne-psani

Pokud vaše dítě drží tužku (pastelku) některým z těchto způsobů je velká pravděpodobnost, že bude mít problémy se psaním (brzká únavnost a bolest ruky,špatný sklon písma …)

Snažte se ho opravovat, ukazovat a vyžadovat správné držení kreslících potřeb.

(ze stránek www.nachod-zskom.cz)

« zpět