Aby zoubky nebolely...

Zdraví našich zubů si budujeme od malička. Už batolata se učí čistit si své první zoubky. Hlavní odpovědnost za zubní zdraví dětí ale spočívá na rodičích. Ti by měli s dětmi pravidelně dvakrát ročně navštěvovat stomatologa a především je potřeba dětem zoubky pravidelně dvakrát denně dočišťovat (ráno a večer). Velký důraz musíme klást na správnou techniku čištění zubů a na výběr vhodného zubního kartáčku.

Mléčné zuby mají významnou funkci, pokud jde o místo pro zuby zbývající. Pokud mají zuby kaz, musí se vytrhnout a to je pro vývoj dásní a celého systému druhých zubů značně nepříznivé.

Pro zdravé mléčné zuby dětí:

  • Dětem nedávejte na noc pít slazené nápoje (vynechejte veškeré nápoje obsahující cukr - slazený čaj, ovocné šťávy). Tyto nápoje rozleptávají dětským zubům sklovinu.
  • I mléčné zuby je bezpodmínečně nutné minimálně dvakrát denně vyčistit.
  • Zoubky dětí reagují i na ovocné kyseliny - ty změkčují sklovinu. Proto je po konzumaci ovoce a šťáv vyčistěte (počkejte však 30 minut od konzumace).
  • Pro děti jsou přímo určeny dětské kartáčky (k dostání pro různé věkové skupiny). I pro ty nejmenší platí výměna starého kartáčku za nový po osmitýdenním používání.
  • Vhodná péče o mléčné zuby vašich dětí v nich vypěstuje důležité hygienické návyky.

Zub

« zpět